LIEČIVÉ KONOPE

HISTÓRIA KONOPE

Rovnako ako v dávnej minulosti aj v dnešnej dobe je konope používané pre svoje výrazné liečebné účinky. V posledných rokoch bola vo svete vypracovaná celá rada vedeckých štúdií, ktoré potvrdili účinnosť konope v medicíne. História konope ide ruka v ruke s históriou osídľovania a vývoja ľudského spoločenstva.

Vďaka odolnosti rastliny a schopnosti sa prispôsobiť, jeho využitie sa postupne rozšírilo naprieč všetkými kontinentmi. Naši predkovia využívali konope na výrobu papiera, oblečenia, olejov, impregnačných látok a farieb. V minulosti dbali prekvapivo tiež na recykláciu. Staré lodné plachty a oblečenie boli ďalej recyklované na papier. Zaujímavosťou je, že v roku 1640 guvernér štátu Connecticut nariadil, že rastlinu musia pestovať všetci majitelia pozemkov. Medzi najväčších pestovateľov konope na americkom kontinentov patrili, mimo mnoho ďalších, tiež prezidenti USA George Washington a Thomas Jefferson.

Ústup konope predznamenávajú predovšetkým nasledujúce udalosti. V 19. storočí zdokonalenie technológie spracovania bavlny, zrušenie otroctva, teda lacnej pracovnej sily pre ťažkú ​​prácu v konopnom priemysle a objav syntetických vlákien v 20. storočí. V súčasnosti je zjavný najmä v Európe a Severnej Amerike príklon k využitiu konope, najmä pre svoju všestrannosť a malú ekologickú záťaž. Veľkú pozornosť venujú svetové akademické kruhy využitiu liečivých vlastností konope v bežnom živote.

PREČO KONOPE?

Konope má výrazné protizápalové, hojivé, antibakteriálne a antivirálne účinky. Táto bylina účinne pomáha nielen v prípade vážnych chorôb, ale pri lokálnej aplikácii v podobe tinktúry alebo masti prináša úľavu a rýchle zahojenie aj pri bežných zdravotných problémoch. Zvlášť dobre sa osvedčuje pri liečbe tzv. civilizačných chorôb a chorôb spojených so starobou.

Konopné semená a olej sú jedným z najlepších zdrojov esenciálnych mastných kyselín. Okrem vzácnej kyseliny gama-linolénovej obsahujú omega 6 a omega 3 v dokonalom pomere 3: 1 (ľudská koža ich obsahuje v pomere 4: 1). Obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín. Esenciálne sa im hovorí preto, že si je ľudské telo nevie samo vyrobiť a musíme ich prijímať z potravy alebo vstrebávaním. Jedna hrsť konopných semien kryje potrebu proteínov a mastných kyselín dospelého človeka na jeden deň.